Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 10 października 2017

Stwarzamy naszym inwestorom możliwość bycia w centrum zakładu i bezpośredniego kontaktu ze spółkami – powiedział Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita podsumowując 5. edycję imprezy. W tym roku z zaproszenia spółek chemicznych PCC Rokita i PCC EXOL skorzystała rekordowa liczba inwestorów. Na miejscu w Brzegu Dolnym była też redakcja StockWatch.pl.

Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz, mawia Warren Buffet. To jeden z najbardziej znanych cytatów „wyroczni z Omaha”. Zgodnie z tą zasadą, inwestor powinien omijać akcje spółek, których biznesu zwyczajnie nie rozumie. Buffet nie wiedząc jak działa dany produkt, jakie są jego właściwości, specyfika czy popyt na niego, nie ryzykuje. Zasada jest jak najbardziej słuszna, co potwierdzają imponujące wyniki jego funduszu Berkshire Hathaway. Problem w tym, że przeciętny inwestor – jak każdy człowiek – nie zna się na wszystkim. Czy Warren Buffet zainwestowałby w akcje producentów gier? Nie, ponieważ w swoim gabinecie nie używa nawet komputera. Podobnie jest z chemią, która na naszej giełdzie ma solidną reprezentację i niemal co roku przynosi wysokie zyski, ale dla przeciętnego inwestora w wielu aspektach pozostaje sporą zagadką. Za wyjątkiem wąskiej grupy specjalistów, geeków-chemików niewielu wie na przykład, jak zarabia się na produkcji kwasu monochlorooctowego, polioli, surfaktantów albo jakie przewagi daje przestawienie technologii wytwarzania chloru na elektrolizę membranową. Właśnie między innymi takie pytania zadawali uczestnicy 5. edycji Dnia Inwestora spółek Grupy PCC, chcący zgłębić tajniki chemicznego biznesu.

Imprezy tego typu to wciąż rzadkość wśród spółek z GPW, mimo iż są świetną szansą na zapoznanie inwestorów ze specyfiką ich biznesu. Na Zachodzie takie spotkania cieszą się olbrzymią popularnością. Na lipcowej imprezie PCC SE (główny akcjonariusz PCC Rokita) w Duisburgu-Homberg stawiło się ponad 1.000 inwestorów. W Polsce, gdzie uczestnictwo drobnych akcjonariuszy w WZA należy do wyjątków, udział w DI spółek chemicznych PCC Rokita i PCC EXOL wzięło ponad 200 osób i był to najwyższy jak dotąd wynik.

Dalsza część relacji wraz ze zdjęciami na stronie https://wiadomosci.stockwatch.pl


Powrót do media o nas