Aktualne notowania

PCC ROKITA44.10 zł44.10 zł
PCC EXOL3.67 zł3.67 zł
Dane prezentowane są z 15 minutowych opóźnieniem.
Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 25 marca 2013

Puls Biznesu nr 59/2013

PCC Rokita emituje kolejne transze obligacji. Pieniądze z najbliższych chce przeznaczyć na inwestycje w zwiększenie produkcji  tlenków propylenu. Pojawią się  jednak i inne projekty.
Firma PCC P4 dostała zezwolenie na inwestycję w Wałbrzyskiej  Specjalnej Strefie Ekonomicznej.  Wyda aż 200 mln zł. Będzie  produkować ultraczysty kwas  monochlorooctowy stosowany  do wytwarzania półproduktów  i produktów chemicznych.
– Spółka zamierza zakończyć prace w pierwszym półroczu 2016 r. Pracę znajdzie  co najmniej 101 osób- mówi  Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE.
– Inwestycja została rozpoczęta w zakresie projektowania,  zamówień usług, przygotowania  gruntu i prac organizacyjnych  nad strategią zakupów urządzeń i robot budowlanych.  Rozpoczęcie produkcji planowane jest na drugą połowę 2015  r. Zdolność produkcyjna tej instalacji będzie wynosiła 42 tys. ton  na rok. Będzie to zakład innowacyjny na skalę światową. Istnieją  tylko dwie podobne instalacje  na świecie- w Niemczech i Holandii- opowiada  Szymon  Gross, prezes PCC P4.
Już w połowie przyszłego  roku inwestycję chce sfinalizować inna spółka z grupy:  Zakład Chemii Gospodarczej  i Samochodowej Kosmet-Rokita. Firma inwestuje  w zwiększenie produkcji płynnych środków czystości. Wyda  10 mln zł i zatrudni 10 osób.
– Rozpoczęliśmy właśnie  rozbudowę oraz modernizację obecnego zakładu. Celem  projektu jest przede wszystkim  rozbudowa mocy produkcyjnych, poprawa efektywności  produkcji oraz budowa strefy  produkcji kosmetyków. Dzięki  tej inwestycji spółka przewiduje istotny wzrost eksportu w kate- gorii produktów kosmetycznych – mówi Marcin Markiewicz, prezes Kosmet Rokita. Spółka, podobnie jak PCC  Rokita, poszuka pieniędzy  na rynku.
– W drugiej połowie roku  Kosmet-Rokita rozważa emisje  obligacji korporacyjnych lub  instrumentów typu mezzanine  w celu częściowego sfinansowania swojej inwestycji – zapowiada Rafał Zdon, prezes  PCC Rokita. Dwa lata temu Kosmet zapowiedział budowę w strefie fabryki chemii gospodarczej, kosmetyków i środków chemicznych  produkującej detergentów na bazie kwasu glikolowego za 30  mln zł. Tę inwestycję ma zrealizować do czerwca tego roku.
Rokita to kolejny, tegoroczny  duży inwestor w WSSE. Colgate- Palmolive buduje w Świdnicy zakład produkujący płyn do płukania ust za 100 mln zł. Niedawno  20 mln zł obiecała firma HFG  Polska, która chce w Opolu produkować elementy stalowe dla  przemysłu petrochemicznego  i energetycznego. Zakończy ten  projekt do grudnia 2014 r. i stworzy dzięki niemu 10 miejsc pracy.  W pierwszy dzień wiosny zezwolenie odebrała spółka SteriPack  Medical Poland, która wyda 14  mln zł na inwestycję w produkcję  urządzeń, instrumentów i wyrobów medycznych i farmaceutycznych. Zakończy projekt do  końca przyszłego roku i zatrudni 30 pracowników.  – W najbliższym czasie zanosi  się na kolejne duże zezwolenie.  Jednak większość firm, z którymi teraz rozmawiamy, planuje  niewielkie inwestycje. Wielu inwestorów wstrzymuje się i czeka  na decyzję rządu o przedłużeniu  funkcjonowania specjalnych  stref ekonomicznych – mówi  Barbara Kaśnikowska.  Resort gospodarki przygotował projekty, zgodnie z którymi  strefy mają działać do 2026 r.  (dziś jest to 2020 r.). Ministerstwo  Finansów sprzeciwia się zmianom.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3054277,36600,pcc-rokita-czuje-chemie-w-strefie

 


Powrót do media o nas