Aktualne notowania

PCC ROKITA31.40 zł31.40 zł
PCC EXOL2.35 zł2.35 zł
Dane prezentowane są z 15 minutowych opóźnieniem.
Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 11 maja 2015

PCC Rokita planuje wydać w tym roku na inwestycje około 130 mln zł. Należąca do niemieckiej grupy PCC SE chemiczna spółka specjalizuje się w produkcji tzw. polioli, wykorzystywanych do wyrobu pianek, oraz alkaliów, stosowanych np. w branży tworzyw sztucznych.

Zmiana technologii

– W 2015 r. spółka będzie kontynuowała szereg inwestycji, w tym kończącą się kluczową elektrolizę membranową, rozbudowę zdolności wytwórczych tlenku propylenu czy zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych – zapowiada Wiesław Klimkowski, prezes PCC Rokita.

Pierwszy z wymienionych projektów polega na zmianie technologii produkcji chloru i alkaliów. Dzięki temu instalacje zwiększą swoją wydajność. Jeszcze w 2012 r. na wydziale elektrolizy produkcja wynosiła ponad 120 tys. ton rocznie. W 2017 r. ma istotnie przekroczyć 160 tys. ton. – Zmiana technologii to też obniżenie kosztów. Szacujemy, że dzięki inwestycji na zużywanej energii zaoszczędzimy około 20 mln zł rocznie – podkreśla prezes.

wykres WFZaznacza jednocześnie, że instalacje nie będą pracować na nowej technologii przez cały 2015 r., dlatego tegoroczne oszczędności będą stosownie mniejsze. Co więcej, wprowadzenie nowych rozwiązań wiązało się z miesięcznym przestojem instalacji. Wpłynęło to na niższą produkcję i sprzedaż niektórych wyrobów. Będzie to widoczne głównie w wynikach finansowych spółki za I kwartał, a w mniejszym stopniu także w wynikach za II kwartał. Inwestycja jest już na finiszu – obecnie trwa rozruch instalacji.

Swoje inwestycje spółka finansuje m.in. dzięki środkom pozyskanym z emisji papierów wartościowych. W ubiegłym roku PCC Rokita zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. W ramach IPO sprzedała papiery za 52 mln zł. Kolejne 46 mln zł ze sprzedaży akcji pozyskał główny akcjonariusz – PCC SE. Jednocześnie firma przeprowadziła dwie emisje publiczne obligacji, w wyniku których łącznie pozyskała 47 mln zł.

Lepsze marże

W segmencie produkcji wyrobów masowych, takich jak chlor czy alkalia, PCC Rokita skupia się w tym roku na zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów. Z kolei w obszarze polioli zamierza zwiększać udział w sprzedaży produktów specjalistycznych. – Są one mniej dostępne na rynku i wytwarza je niewielu producentów, a co za tym idzie, generują one wyższą marżę. W zakresie tych produktów będziemy intensyfikować prace naszych działów badawczo-rozwojowych – zapowiada Klimkowski.

wykres ceny akcjiKoncentracja na wysokomarżowych produktach ma podnieść rentowność grupy, co było już widoczne w jej wynikach za miniony rok. Udział produktów specjalistycznych w przychodach grupy wyniósł wówczas 25 proc. W efekcie zysk netto PCC Rokita w porównaniu z 2013 r. zwiększył się o 22 proc. i sięgnął 71,21 mln zł, przy porównywalnych obrotach wynoszących niemal 1,1 mld zł. Docenili to również inwestorzy – kurs spółki od stycznia wzrósł o ponad 9 proc. (patrz wykres).

– Jednocześnie cały czas prowadzimy proces poprawy efektywności działalności, nawet w najdrobniejszych przypadkach staramy się wdrożyć projekty optymalizacyjne. To daje wymierne efekty – przekonuje prezes chemicznej spółki.

Zarząd za dywidendą

Pomimo napiętego programu inwestycyjnego zarząd PCC Rokita zarekomendował wypłatę akcjonariuszom niemal całego zysku za miniony rok. Dywidenda ma sięgnąć 3,49 zł na akcję. Tę propozycję zaakceptowała już rada nadzorcza spółki. – Nie ogłaszaliśmy formalnie polityki dywidendowej, ale nie jest tajemnicą, że chcemy być spółką trwale dywidendową – zapewnia Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita. – Oczywiście wszystko zawsze zależy od sytuacji operacyjnej i finansowej firmy oraz od planów inwestycyjnych, ale naszą ambicją jest, by co roku dzielić się zyskiem z akcjonariuszami – dodaje Zdon.

źródło: Barbara Oksińska, 11-12.04.2015, Parkiet

„Materiały zamieszczone na podstawie licencji udzielonej przez wydawcę”


Powrót do media o nas