Aktualne notowania

PCC ROKITA44.10 zł44.10 zł
PCC EXOL3.67 zł3.67 zł
Dane prezentowane są z 15 minutowych opóźnieniem.
Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 13 kwietnia 2015

Lada chwila spółka chemiczna z Brzegu Dolnego zakończy kluczową inwestycję związaną z uruchomieniem technologii elektrolizy membranowej. Prezes PCC Rokita sygnalizuje, że przestój remontowy będzie widoczny w wynikach za I kwartał i w mniejszym stopniu w rezultatach II kwartału. W zamian spółka ma w kolejnych latach oszczędzać rocznie ok. 20 mln zł na energii i do 2017 roku przekroczyć poziom 160 tys. ton produkcji na wydziale elektrolizy.

Na początku kwietnia planami rozwoju biznesu pochwalił się ubiegłoroczny debiutant – PCC Rokita. Spółka z IPO pozyskała 51,7 mln zł, z czego 15 mln zł już spożytkowała na konkretne cele. Około 6,8 mln zł trafiło na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych. Kolejne 5,8 mln zł wydano na zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu do 40.000 t/rok, a blisko 0,8 mln zł pochłonęły wydatki na badania i rozwój. W sumie w 2014 roku PCC Rokita przeznaczyła na wszystkie inwestycje ok. 150 mln zł. Według najnowszych deklaracji, tegoroczne wydatki zamkną się w kwocie ok. 130 mln zł.
PCCRokita

42,07+0,52(+1,25%)

PCC Rokita koncentruje się na obszarze wysokomarżowych produktów specjalistycznych. Obecnie ich udział w wynikach grupy stanowi ok. 25 proc. przychodów i w kolejnych latach ma wzrosnąć. Lada moment PCC Rokita zakończy prace nad projektem elektrolizy membranowej, jednym z najważniejszych przedsięwzięć grupy w ostatnich latach. Prezes Wiesław Klimkowski podkreślił, że membranowa technologia produkcji chloru jest z najnowocześniejszą w Europie. W 2015 r. spółka będzie kontynuowała też inwestycje w rozbudowę zdolności wytwórczych tlenku propylenu czy zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych.

– W związku z kluczową inwestycją miał miejsce szczególny postój remontowy związany bezpośrednio z ostatnim etapem prac nad inwestycją elektrolizy membranowej – przełączaniem systemów. Przestój będzie miał wpływ na niższą produkcję i sprzedaż chloru, produktów pochodnych, alkaliów oraz polioli, co będzie widoczne głównie w wynikach za I kw. 2015 r., w mniejszym stopniu w wynikach za II kw. 2015 r. (…) W obszarze polioli, produktów fosforo- naftalenopochodnych konsekwentnie zamierzamy zwiększać udział wysokomarżowych produktów specjalistycznych. W zakresie tych produktów będziemy też intensyfikować prace działów badawczo-rozwojowych. – powiedział Wiesław Klimkowski, prezes PCC Rokita.

PCC Rokita część wyprodukowanego chloru będzie wykorzystywał na własne potrzeby. Nadwyżki będą sprzedawane do PCC MCAA, firmy budującej jeden z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących ultraczysty kwas monochlorooctowy. Chlor w tym wypadku jest jednym z głównych surowców. Zakład produkcyjny powstaje na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Z dostępnych informacji wiadomo, że rozmowy w sprawie ilości zamawianego chloru oraz wartości kontraktu są na ostatniej prostej. Komunikat w tej sprawie ma pojawić się w najbliższych tygodniach.Wiesław Klimkowski dodał, że zastosowanie nowej technologii przy wytwarzaniu produktów masowych (chlor, alkalia) w szerszej perspektywie przyniesie istotne oszczędności. Na wydziale elektrolizy (chlor, alkalia) produkcja w 2012 r. wynosiła ponad 120 tys. ton rocznie. W 2017 r. spółka spodziewa się, że przekroczy poziom 160 tys. ton, głównie dzięki konwersji elektrolizy na technologię membranową. Klimkowski szacuje, że z tytułu wdrożenia II etapu inwestycji tylko na zużywanej do procesu energii spółka zaoszczędzi rocznie ok. 20 mln zł.

– Dostrzegamy tak znaczące korzyści z działalności PCC MCAA na terenie parku technologicznego w Brzegu Dolnym, że zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie strategicznej współpracy z tą spółką. Współpraca zakłada także możliwość udzielenia przez PCC Rokita zabezpieczeń finansowania projektu, m.in. w formie gwarancji lub poręczeń. – powiedział Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita.

PCC MCAA wchodzi w skład Grupy PCC, ale nie należy bezpośrednio do Grupy PCC Rokita. Kliknij ,aby powiększyć.

Strategia spółki zakłada także rozwój produktów specjalistycznych, których szczegółowe parametry są ustalane każdorazowo według potrzeb klienta. Dotyczy to przede wszystkim polioli.

– Piękno chemii polega na tym, że istnieje wciąż wiele nisz i specyficznych zastosowań, za które klient jest gotów wiele zapłacić. W samym tylko zakresie produkcji polioli do pianek elastycznych istnieje bardzo duże zróżnicowanie. Najtańszy materac piankowy w IKEI kosztuje około 200 złotych, ale są producenci, którzy nie mają problemu z ulokowaniem produktów za kilkanaście tysięcy złotych. – mówi przedstawiciel spółki chemicznej.

PCC Rokita zamierza sfinansować inwestycje m.in. w drodze emisji obligacji. Według najnowszych zapowiedzi, w planach na ten rok jest co najmniej jedna emisja długu. Na chwilę obecną spółka nie podaje bliższych szczegółów w tym zakresie. Chemiczna spółka jest dobrze znana inwestorom z rynku długu. W poprzednich latach przeprowadziła szereg ofert w ramach dwóch publicznych programów emisji obligacji. Obecnie na Catalyst notowanych jest pięć serii, przy czym wszystkie wyceniane są powyżej nominału.

Na plany chemicznej spółki pozytywnie zapatrują się rynkowi eksperci, którzy doceniają też chęć płacenia dywidendy. Spółka z zysku za 2014 rok wypłaci akcjonariuszom 69,29 mln zł. Na jedną akcję akcjonariusze otrzymają 3,49 zł. akcję (stopę dywidendy na poziomie 8,7 proc.). Rafał Zdon zaznaczył, że choć PCC Rokita nie ogłosiła formalnie polityki dywidendowej, to nie jest tajemnicą, że chce być spółką trwale dywidendową. Dodał, że wszystko będzie zależało od sytuacji operacyjnej i finansowej firmy oraz od planów inwestycyjnych.

– Spółka rozwija się i inwestuje znaczne jak na siebie środki, co może pozwolić jej na poprawę wyników finansowych. Pomimo znacznych wydatków inwestycyjnych spółka prawdopodobnie podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Dywidenda przy obecnym kursie wyniesie ponad 8 proc. – mówi Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Spółki chemiczne mają ambitne plany inwestycyjne na najbliższe lata. Największe kwoty trafią na budowę nowych specjalistycznych instalacji oraz optymalizację procesów produkcyjnych obecnie wytwarzanych substancji. Branżowy gigant – Grupa Azoty – w opublikowanej w ubiegłym roku strategii na lata 2014-2020 ustalił CAPEX na poziomie 6-7 mld dla całej grupy. Pod koniec ubiegłego miesiąca Zakłady Chemiczne Police podały, że przeznaczą 1,675 mld zł na instalację do produkcji propylenu metodą PDH. Kilka tygodni wcześniej branżowy beniaminek – Polwax – ujawnił szczegóły strategii na lata 2015-2020 pod nazwą Future. Jego głównym elementem jest budowa instalacji odolejenia rozpuszczalnikowego. Do kieszeni głębiej sięgnie też Synthos. W 2015 i 2016 roku spółka zamierza wydać łącznie ponad 1,6 mld zł na projekty w Oświęcimiu i Brazylii. Na inwestycje w poszczególne segmenty sporo wyda również Ciech. Szacowana wartość CAPEX-u na najbliższe dwa lata to ok. 400 mln zł.

źródło: http://wiadomosci.stockwatch.pl


Powrót do media o nas