Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 28 kwietnia 2016

Ponad 57 proc. z wartej 25 mln zł emisji obligacji serii DA objęli inwestorzy, którzy przed trzema laty objęli inną serię obligacji tej spółki i ich zapisy miały pierwszeństwo w przydziale. Zapisy na pozostałe obligacje warte 10,7 mln zł sięgnęły 62,2 mln zł i te trzeba było zredukować.

Łącznie zapisy złożyło 730 inwestorów, w tym 310, którzy trzy lata temu obejmowali obligacje serii AC, także o wartości 25 mln zł. 547 inwestorów detalicznych objęło wówczas papiery warte 12,5 mln zł, a drugie tyle przypadło inwestorom instytucjonalnym. Skoro więc liczba złożonych zapisów w transzy preferowanej spadła (do 310), zaś wartość zapisów wyniosła 14,3 mln zł, należy wnioskować, że część kwietniowej serii przypadła w udziale inwestorom (inwestorowi?) instytucjonalnym, którzy składali zapisy przed trzema laty. Co ciekawe, poprzedni rekord redukcji zapisów należał właśnie do serii oferowanej w kwietniu 2013 r. – wówczas zredukowano je o 78 proc. (w transzy otwartej).

Rokita oferował obligacje pięcioletnie oprocentowane na 5 proc. – są to więc warunki znane z poprzedniej publicznej emisji obligacji, przeprowadzonej przez spółkę w czerwcu ub.r. Kwietniowa emisja refinansowała papiery serii AC, które zostały wykupione w połowie kwietnia.

Zadowolona z wyników emisji refinansującej spółka, postanowiła pójść za ciosem i zapowiedziała zamiar przeprowadzenia kolejnej emisji publicznej, tym razem wartej 20 mln zł i również oprocentowanej na 5 proc. w skali roku. Zmienia się jedynie okres do wykupu, który wydłużono do sześciu lat. Nowa emisja nie zastępuje starszej wygasającej serii, inwestorzy mogą więc liczyć na to, że tym razem nie będzie preferencji dla nabywców poprzednich emisji, ale nie można tego przesądzać, bo ostateczne warunki nowej emisji nie zostały jeszcze opublikowane. Również w nieco dalszej przyszłości Rokita zamierza zasilać rynek pierwotny kolejnymi emisjami.

Naszą ambicją jest regularne oferowanie emisji (…) – powiedział Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita, cytowany w komunikacie prasowym. Planowana regularność może być związana z zamiarem przeznaczenia całego zysku wypracowanego w 2015 r. na wypłatę dywidendy (89,1 mln zł w maju) i programem inwestycji wartym 400 mln zł w najbliższych trzech latach.

Na Catalyst notowane są cztery serie obligacji spółki o oprocentowaniu od 6,8 proc. do 5,0 proc. i terminach zapadalności od maja przyszłego roku do czerwca 2020 r. Ich rentowności sięgają od 3,7 proc. do 4,7 proc. w zależności od terminu wykupu.

Źródło: www.obligacje.pl, 27 kwietnia 2016 r.


Powrót do media o nas