Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 25 sierpnia 2016

Chemiczna spółka Rokita z grupy PCC zaprezentowała rekordowe wyniki kwartalne na poziomie przychodów, zysków i osiąganych marż. Od początku wtorkowej sesji inwestorzy rzucili się na akcje spółki, które otworzyły się luką wzrostową.

Największy w Europie Środkowo-Wschodniej producent surowców do pianek poliuretanowych wypracował w I półroczu 2016 r. przychody większe o 48 mln zł czyli 9,6 proc. niż przed rokiem. Wzrosty są także zasługą segmentu alkaliów, chloru oraz chloropochodnych, w którym spółka zwiększyła moce produkcyjne dzięki zakończeniu inwestycji. Skokową poprawę zanotował dzięki temu zysk EBITDA, który rok do roku wzrósł o ponad 100 proc., natomiast na poziomie netto cała grupa wypracowała wzrost o 240 proc. do kwoty 65,3 mln zł.

– Na wyższe przychody I półrocza roku 2016 wobec analogicznego okresu roku ubiegłego, wpłynęła przede wszystkim większa sprzedaż alkaliów oraz w mniejszym stopniu chloru, produktów chloropochodnych, jak i polioli, co umożliwiła wyższa produkcja dzięki zwiększonym zdolnościom instalacji produkcyjnych. W szczególności zwiększone zdolności produkcyjne instalacji elektrolizy w stosunku do stanu z analogicznego okresu roku ubiegłego, umożliwiły w maju 2016 roku historycznie największą produkcję i sprzedaż ługu sodowego. – czytamy w liście zarządu spółki.

Dobre wyniki Rokity są pochodną wysokiej rentowności osiągniętej dzięki spadkom cen większości surowców w I kwartale. Pomogła też zmiana technologii produkcji na membranową w wytwórni Kompleks Chloru, która dzięki temu zużywa mniej energii elektrycznej.

Na wtorkowej sesji walory PCC Rokita notują solidne wzrosty i zmierzają ku historycznym szczytom na 65,26 zł. Od czerwca akcje podrożały o 23 proc. a od styczniowych dołków już o ponad 45 proc.

Źródło: www.stockwatch.pl z dnia 23.08.2016


Powrót do media o nas