Aktualne notowania

PCC ROKITA44.10 zł44.10 zł
PCC EXOL3.67 zł3.67 zł
Dane prezentowane są z 15 minutowych opóźnieniem.
Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 2 listopada 2015

Przemysł › III kwartał był udany dla większości giełdowych spółek chemicznych – twierdzą analitycy. Co będzie dalej?

Spadające ceny takich surowców, jak gaz i węgiel, przyczyniły się do poprawy marż producentów chemikaliów. Dodatkowo część z nich uruchomiła nowe moce produkcyjne, dzięki czemu zwiększyła wolumeny sprzedaży. Według analityków jedyną spółką, która nie poprawiła wyników w III kwartale, w porównaniu z rokiem ubiegłym, był produkujący kauczuki Synthos.

Lepiej w nawozach

Najbardziej na obniżce cen gazu korzysta Grupa Azoty i jej spółki zależne, w tym Puławy i Police. DM BDM zwraca też uwagę na poprawiające się otoczenie w segmencie nawozowym, głównie w nawozach wieloskładnikowych. W tych ostatnich specjalizują się Police i to one powinny się pochwalić największą dynamiką poprawy wyników.

– Tańszy gaz i wyższe wolumeny sprzedaży nawozów pomogą Azotom poprawić wyniki również w IV kwartale – dodaje Adam Milewicz, analityk ING Securities.

Eksperci DM BDM zastrzegają jednak, że na wynikach całej nawozowej grupy w minionym kwartale może ciążyć przedłużający się postój remontowy w kędzierzyńskich zakładach. Natomiast w Puławach mogło dojść do załamania sprzedaży kaprolaktamu – półproduktu stosowanego do wyrobu m.in. poliamidu, polimerów i żywic.

Więcej mocy

Znaczącej poprawy wyników finansowych w III kwartale, w porównaniu z tym samym okresem 2014 r., analitycy spodziewają się w Ciechu. – Złożyło się na to kilka czynników, w tym wyższe ceny sody, niższe ceny węgla oraz większa produkcja z uwagi na rozbudowę zakładów – wyjaśnia Milewicz. Spodziewa się on bardzo dobrych wyników Ciechu także w kolejnym kwartale.

Takie same argumenty wysuwają eksperci DM BDM. Zwracają jednak uwagę, że ceny sody w III kwartale były nieznacznie niższe niż kwartał wcześniej z powodu presji ze strony chińskich producentów, którzy odzyskali rentowność. – W kolejnych kwartałach to największe ryzyko dla rekordowych marż spółki – kwitują analitycy DM BDM.

Ze zwiększonych mocy produkcyjnych korzysta też PCC Rokita. W III kwartale powinna już pokazać pełne efekty nowej instalacji do produkcji chloru i ługu sodowego, w tym oszczędności w wydatkach na energię elektryczną. Z kolei w segmencie polioli spółce sprzyjały niskie ceny propylenu.

Awaria rafinerii

Jedynie Synthos – zdaniem analityków – nie był w stanie poprawić w III kwartale swoich wyników. Bez wątpienia wpływ na jego działalność miała awaria w czeskiej rafinerii Litvinov z grupy PKN Orlen, skąd pozyskuje niektóre surowce. – Dostawy surowca zostały ograniczone i Synthos nie mógł wykorzystywać swoich instalacji w stu procentach – podkreśla Milewicz. Dodaje, że niekorzystnie na marże osiągane przez Synthos wpływa taniejący butadien (surowiec do produkcji kauczuków), który spółka również produkuje. – Otoczenie w biznesie kauczukowym się zepsuło, spadły marże i wolumeny – podsumowują analitycy DM BDM. – Wszystko wskazuje na to, że także kolejny kwartał będzie bardzo słaby i Synthos zanotuje duży spadek wyników – dodaje analityk ING Securities.

źródło: Barbara Oksińska, 28.10.2015, Parkiet

„Materiały zamieszczone na podstawie licencji udzielonej przez wydawcę”


Powrót do media o nas