Aktualne notowania

PCC ROKITA44.10 zł44.10 zł
PCC EXOL3.67 zł3.67 zł
Dane prezentowane są z 15 minutowych opóźnieniem.
Emisje Spółki

Aktualności

Obublikowano: 30 czerwca 2014

Chemiczna spółka mimo skomplikowanej sytuacji na rynku zaliczyła udane wejście. Notowania akcji zyskały na starcie 9-proc., a PDA blisko 3 proc. Równolegle z giełdowym debiutem trwa kaskadowa oferta obligacji korporacyjnych PCC Rokita.

Spółka PCC Rokita jest trzynastym debiutantem na głównym parkiecie w tym roku. Co ciekawe, przysłowiowa trzynastka nie okazała się pechowa i pierwsze transakcje zawierano z 9-proc. przebitką. Cena otwarcia wyniosła 36 zł, podczas gdy akcje w ofercie publicznej sprzedawano po 33 zł. Udany start zanotowały też PDA spółki, otworzyły się po kursie 33,89 zł (+2,7 proc.).

Na parkiecie zadebiutowało łącznie 2.977.995 akcji, z czego 15 proc. w ofercie pierwotnej objęli inwestorzy indywidualni. W obrocie znalazły się zarówno walory sprzedawane serii B i pochodzące z nowej emisji serii C. W trakcie zapisów redukcja w transzy indywidualnej wyniosła 76 proc. Oferującym był Dom Maklerski BDM.

– Udany debiut PCC Rokita na Giełdzie jasno wskazuje, że mimo obecnej sytuacji na rynku kapitałowym w Polsce inwestorzy czekają na ciekawe oferty. Takiego sukcesu mogliśmy się spodziewać po dużym zainteresowaniu inwestorów w trakcie sprzedaży, czego wynikiem była wysoka redukcja w transzy indywidualnej, wynosząca aż 76 proc. Należy również podkreślić, że IPO PCC Rokita to element przemyślanej strategii pozyskiwania kapitału i finansowania działalności emitenta. W trakcie współpracy z DM BDM, emitent pozyskał już ponad 200 mln zł z emisji obligacji i akcji. – powiedział Jacek Rachel, prezes Domu Maklerskiego BDM.

Zastrzyk środków z emisji w związku z debiutem ma pozwolić spółce na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój. Równolegle z giełdowym debiutem trwa kaskadowa oferta obligacji korporacyjnych PCC Rokita. Oferta potrwa do 4 lipca. Oferta kaskadowa została przygotowana w taki sposób, żeby stanowiła naturalną konkurencję dla lokat bankowych. Inwestor w każdym momencie trwania oferty może przez internet albo osobiście złożyć zlecenie zakupu obligacji i w ciągu dwóch dni roboczych od zawarcia transakcji handlować nimi na Catalyst.

PCC Rokita to jedna z wiodących firm chemicznych w Polsce. Zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi, które wykorzystywane są we wszystkich gałęziach gospodarki – m.in. meblarskiej, budowlanej, chemicznej i energetycznej. Główne kategorie produktów spółki to poliole wykorzystywane w produkcji pianek elastycznych oraz tworzyw poliuretanowych typu CASE, alkalia, chlor, produkty chloropochodne oraz produkty fosforopochodne i naftalenopochodne. W skład grupy kapitałowej PCC Rokita wchodzi 21 spółek.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2014 r. przychody grupy wyniosły 263,5 mln zł. Spółka wypracowała zysk brutto ze sprzedaży na poziomie 45 mln zł, zysk EBITDA 28,2 mln zł oraz zysk z działalności operacyjnej 17,5 mln zł. Skonsolidowany zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł 14,4 mln zł. Marża brutto ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosła 17,1 proc., marża EBITDA 10,7 proc., a marża EBIT 6,6 proc. Marża netto na działalności kontynuowanej ukształtowała się na poziomie 5,5 proc.

źródłohttp://wiadomosci.stockwatch.pl/udany-debiut-gieldowy-pcc-rokita-na-trudnym-rynku,akcje,110831


Powrót do media o nas